Kdo kradl ve spol. Aero Vodochody
Pohádka napsaná státní zástupkyní
Margaretou Šrámkovou

   Bylo nebylo, ve Vodochodech za Prahou postavil bolševik továrnu na zbraně hromadného ničení, vojenská útočná letadla. Továrna fungovala dobře. Křupani z okolních vesnic ráno nakrmili slepice na dvorku, nacpali se jako sardinky do páchnoucího autobusu a dorazili k píchačkám. Čtyři hodiny denně pracovali a čtyři hodiny denně trávili na schůzích, kde slibovali věrnost Sovětskému Svazu, hlavnímu odběrateli letadel, a dávali si závazky, že splní plán o týden dříve, že se budou pilně učit rusky, marxismus-leninismus, bolševismus, brežněvismus, husákismus, socialismus, komunismus a kretenismus.

Do továrny nastoupil soudruh Josef Kadlec jako plánovač skupiny soustružníků. Jeho ambice ale mířily výš. Daleko výš. Chtěl se stát ředitelem. Bez titulu Ing. to ale za socialismu nešlo. Začal pilně při zaměstnání studovat vysokou školu a jednoho dne titul Ing. získal. Během dalších let se došplhal po kudlách nabodaných do zad jeho kolegů až na vysněnou pozici ředitele pro výrobu.

Po sametovém podvodu zorganizovaném zločineckou organizací Stb v roce 1989 se soudruh Kadlec rozhodl, že si trochu přivydělá. Lákadlům kapitalismu nemohl odolat. Chtěl mercedesa, dům s bazénem, dovolenou na francouzské riviéře, safari v Africe . . . .

Nejlepším místem, kde by si mohl přivydělat, byla továrna Aero, které v podstatě šéfoval na poli výroby. Za ta dlouhá léta znal všechny postupy ve výrobě od objednání materiálu až po vypravení hotového výrobku skrz bránu. Maskování ilegální výroby byla pro něj hračka. Založil firmu ve firmě a jako společníky si přizval Zdeňka Majtána, mistra ve výrobě a Ing. Jana Janovského, vedoucího oddělení programování obráběcích strojů. Dalšími společníky bylo několik obráběčů kovů, svářečů, zámečníků apod. To byla ideální kombinace. Zejména Majtán se hodil. Ten měl v Odolene Vodě živnost zámečnictví a nástrojařství. Tam se vozily věci vyrobené v Aeru a k nim byly připojeny dokumenty dosvědčující, že je vyrobil Majtán. Poté byly prodány zákazníkovi a obchod byl dokončen. Zisk se rozdělil mezi členy party. Život byl krásný. Byly prachy.

Jednoho dne stát prodal spol. Aero organizované zločinecké skupině, společnosti Penta Investments se sídlem v daňovém ráji, založené estébáckým synkem Markem Dospivou, který vystudoval akademii KGB v Moskvě a získal tam titul JUDr. Jeho diplomová práce ale není k nalezení. Prý si jí Dospiva vypůjčil a zapomněl jí vrátit. Dospiva tvrdí, že to není pravda a že si jí vypůjčil Jaroslav Haščák. Ten tvrdí, že to není pravda a že si jí vypůjčil Boris Jelcin a nyní že leží v trezoru na Ruském velvyslanectví v Praze, připravená pro další využití.

Po nástupu Penty do Aera Kadlec dostal bobky a aktivity jeho firmy ve firmě na čas utlumil. Poté co zjistil, že hovada z Penty jsou ještě blbější než hovada z KSČ, obnovil výrobu na plné obrátky. Peněz bylo tolik, že spolu s Majtánem podnikli dva výlety do Afriky na safari a postříleli tam velké množství hrabošů a další škodné, protože neměli na povolení na lvy a slony. Fotografie ze safari potom ukazovali kolegům v Aeru.

Jenoho krásného dne se Majtán opil v jednom pajzlu v Odolene Vodě a začal se chvástat, že je nejbohatší člověk ve městě. Někdo to napráskal na policii. Tehdejší ředitel bezpečnosti, vážený pán, Ing. David Pacola, sám kdysi policista a vyškolený policejní provokatér řekl policii, ať zachová klídek, že věc prověří a v případě, že by na něco přišel, tak podá trestní oznámení a pachatelé budou potrestáni.
Pacola ihned věc oznámil jeho nadřízenému Petru Brychtovi z Penty, kterého si Penta stáhla z ministerstva vnitra, kde pracoval u hospodářské kriminálky. Brychta to oznámil Dospivovi. Dospiva vydal příkaz, že pokud by škody přesáhly 50 000 Kč, tak se věc musí ututlat. V Pentě propukla panika.

Pacola se pustil do práce. Na dílně nalezl obrovskou formu vyrobenou pro Škodu Auto. Výroba stála několik milionů Kč. Dále nalezl další zakázky připravené k expedici. Věc začala hodně smrdět. Pokud by se provalila, do vězení by šli nejen Kadlec, Majtán a Janovský, ale finanční ředitel Flídr, manžer výrobní haly Jiří Hubálek a další. Hrozil skandál obrovských rozměrů. Jméno společnosti by bylo poškozeno. Je to největší česká zbrojovka a vyrábí celky pro firmy jako Boeing, Airbus, Bombardier, Sikorski, Embraer a další.

Penta z Pacoly udělala užitečného idiota. Dospiva mu slíbil, že kromě ředitele bezpečnosti se navíc stane ředitelem provozu letiště Vodochody, když věc zamete pod koberec. Na radu estébáků z Penty Pacolovi řekl, že má Kadlece, Majtána a Janovského vydírat a peníze si může nechat. Pacola skočil Dospivovi na špek. Nedošlo mu, že kdyby se věc provalila, bude na něj svedeno, že jí zahladil a nikomu nic neřekl, a ještě pachatele vydíral. Pacola se ocitl v dokonalé pasti, odkud nebyla cesta ven.

V prosinci 2013 byli Kadlec, Majtán a Janovský propuštěni a Aero podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Policie vyslechla 125 osob a nepodařilo se prokázat, že ve firmě fungovala organizovaná skupina a ani nebylo možné prokázat výši škody. Pacola policii nepředal formu vyrobenou pro Škodu jako corpus delicti a nechal jí zničit spolu s ostatními výrobky. Jednu zaměstnankyni, která mu předala další důkazy, nechal vyhodit a vyhrožoval jí, že pokud někde něco cekne, tak jí nechá zmlátit. Důkazy zničil.

Během výslechů se Janovský údajně přiznal, že si nechal vyrobit melouch za 5 000 Kč a byl obviněn z podvodu. Dospiva vydal příkaz, že se věc nesmí dostat před soud. Policie Janovskému řekla, že má škodu uhradit, a jeho trestní stíhání bude zastaveno. Tak se stalo. Věc byla zdárně zametena pod koberec. Policie věc uzavřela jako řádně vyšetřenou, když se podařilo identifikovat pachatele a výši škody.

Kadlec oficiálně rezignoval a s Majtánem Pacola udělal dohodu, že bude chycen ráno na bráně, a bude foukat do alkohol testeru. Nález bude pozitivní a Majtán bude propuštěn. Tak se stalo.

Kadlec nyní pracuje jako ředitel ve firmě Wikov, které dříve dodával jeho výrobky. Majtán si užívá důchod a Janovský pracuje neznámo kde.

Aero odepsalo ztráty ve výši desítek milionů Kč a na celou věc se zapomnělo. Jede se dál.

A kdo to ve finále Pentě zaplatí?
No přece zaměstnanci.
Těm Aero platí hluboko pod celostátním průměrem ve všech profesích.
Na mzdách Aero ušetří 96 milionů ročně.
Zazvonil zvonec, pohádky je konec


© Margareta Šrámková
dozorující státní zástupkyně